Trailblazer Women's Soccer

Join us for Blazer Soccer this fall!

2019 Women's Soccer Team

Back row: Asst. Coach Selesha Harrah, Asst. Coach Emily Sorenson, Amanda Jamison, Gabbi Nowodworski, Ellie Nieland, Nevaeh Taylor, Jordan Lopez, Elizabeth Harting, Joanna Pingel, Chloe Narolski, Head Coach Clarence Gundersen. Front row: Shoshana Lewis, Kelly McCutcheon, Lucy Sevilla, Jacelyn Perkins, Bethany Dinh, Erin Connally, Haylee Ward, Alexis Thompson, Cassity Colard, Ilcy Varillas.

 

Soccer Staff

Head Coach: Clarence Gundersen, 360-623-8423
Assistant Coaches: Emily Sorenson, Salesha Harrah, and Steve Ward
Athletic Director: Bob Peters

2019 Roster

Number Name Year Height Position Hometown
00  Bethany Dinh 5'5  GK  Portland, Ore. 
1 Erin Connally F 5'7  GK  Yelm 
2 Ellie Nieland S 5'9 MF Banks, Ore.
3 Amanda Jamison S 5'7 M Yelm
4 Jacelyn Perkins F 5'2 M/D Salt Lake City, Utah
5 Ilcy Varillas F 5'1 D Puerto Cortes, Honduras
6 Kelly McCutcheon F 5'7 D/M Tumwater
7 Gabbi Nowodworski S 5'7 M/D Damascus, Ore.
9 Lucy Sevilla S 5'2 M Napavine
10 Shoshana Lewis F 5'5 D Damascus, Ore.
12 Cassity Colard F 5'5 F Tumwater
13 Haylee Ward F 5'3 F/M Lacey
14 Joanna Pingel F 5'7 M Lacey
16 Alexis Thompson F 5'2 D Bonney Lake
17 Nevaeh Taylor F 5'8 F Oregon City, Ore.
20 Jordan Lopez F 5'11 M Salt Lake City, Utah
22 Chloe Narolski F 5'9 F Buckley
23 Elizabeth Harting F 5'8 D Olympia

 

2019 Schedule

HOME GAMES = ALL CAPS
League Games = Bold

Date Day Opponent Time
 Aug. 10 Saturday Corbin (scrimmage) 5 p.m. 
 Aug. 22 Thursday  Tacoma - Friendlies @ Starfire  8 p.m. 
Aug. 23 Friday CLACKAMAS - Friendlies @ Starfire 6 p.m.
Aug. 28 Wednesday Portland Community College 1:30 p.m.
Aug. 31 Saturday SHORELINE 12 p.m.
Sept. 7 Saturday TACOMA 7 p.m.
Sept. 11 Wednesday Pierce 4 p.m.
Sept. 14 Saturday Green River 7 p.m.
Sept. 18 Wednesday Lower Columbia 4 p.m.
Sept. 21 Saturday GRAYS HARBOR 7 p.m.
Sept. 28 Saturday HIGHLINE 7 p.m.
Oct. 2 Wednesday Bellevue 2 p.m.
Oct. 5 Saturday LOWER COLUMBIA 7 p.m.
Oct. 8 Tuesday Grays Harbor 12:30 p.m.
Oct. 12 Saturday BELLEVUE 7 p.m.
Oct. 19 Saturday Tacoma 12 p.m.
Oct. 23 Wednesday PIERCE 7 p.m.
Oct. 26 Saturday Highline 12 p.m.
Oct. 30 Wednesday GREEN RIVER 7 p.m.
Nov. 8-10 Friday-Sunday NWAC Championships @ Starfire TBD