Trailblazer Women's Basketball

Western Division Champions - 2013, 2012, 2010, 2009, 2008

Women's Basketball Team

Front row L-R: Bridgett Oviok, Allani Talapu, Lindsey Nurmi, Megan Cash, Ashley Huffine
Second row L-R: Caitlin Yenne, Chloe Narolski, Selena Cudney, Piper Cai, Rachel Wilkerson

 

Women's Basketball Staff

Head Coach: Caleb Sells
Assistant Coaches: Joe Milton, Katie Hankins, Lauren Fisher
Athletic Director: Bob Peters

2019-20 Roster

Number Name Position Height Year High School/Hometown
4 Allani Talapu G 5'4 S Farrington/Honolulu, HI
5 Selena Cudney F 5'10 S
Rock Springs/Rock Springs, WY
10 Piper Cai G 5'9 S Colfax/Colfax, WA
12 Caitlinn Yenne G 5'9 S River Ridge/Lacey, WA
14 Megan Cash G 5'9 S White River/Buckey, WA
20 Ashley Huffine G 5'7 F
Ketchikan/Ketchikan, AK
21 Rachel Wilkerson F 5'9 S Centralia/Centralia,WA
22 Bridgett Oviok G 5'3 F
Tikigaq/Point Hope, AK
24 Chloe Narolski F 5'10 F
White River/Buckley, WA
32 Lindsey Nurmi G 5'8 S Black Hills/Olympia, WA

 

2019-20 Schedule

HOME GAMES = ALL CAPS
League Games = Bold
Date Day Opponent Time
Nov. 15-17  Friday-Sunday Yakima Tourney  TBA 
Nov. 21 Thursday  Bellevue  7 p.m. 
Dec. 6  Friday  BLAZER CLASSIC - Whatcom vs. Blue Mountain  5 p.m. 
Dec. 6  Friday  BLAZER CLASSIC - Centralia vs. Umpqua  7 p.m. 
Dec. 7 Saturday BLAZER CLASSIC - Umpqua vs. Whatcom 4 p.m.
Dec. 7 Saturday BLAZER CLASSIC - Blue Mountain vs. Centralia 6 p.m.
Dec. 8 Sunday BLAZER CLASSIC - Umpqua vs. Blue Mountain 11 a.m.
Dec. 8 Sunday BLAZER CLASSIC - Whatcom vs. Centralia 1 p.m.
Dec. 14-16 Friday-Sunday Crossover Tourney @ Lane (Eugene) TBA
Dec. 27-29 Friday-Sunday Red Devil Classic @ Lower Columbia (Longview) TBA
Jan. 4 Saturday Peninsula 2 p.m.
Jan. 8 Wednesday Lower Columbia 6 p.m.
Jan. 11 Saturday Pierce 5 p.m.
Jan. 15 Wednesday TACOMA 6 p.m.
Jan. 18 Saturday HIGHLINE 5 p.m.
Jan. 22 Wednesday Grays Harbor 6 p.m.
Jan. 25 Saturday GREEN RIVER - COACHES VS. CANCER 5 p.m.
Jan. 29 Wednesday South Puget Sound 6 p.m.
Feb. 5 Wednesday LOWER COLUMBIA 6 p.m.
Feb. 8 Saturday PIERCE - HALL OF FAME GAME 5 p.m.
Feb. 12 Wednesday Tacoma 6 p.m.
Feb. 15 Saturday  Highline 12 p.m.
Feb. 19 Wednesday GRAYS HARBOR 6 p.m.
Feb. 22 Saturday Green River 2 p.m.
Feb. 26 Wednesday SOUTH PUGET SOUND 6 p.m.
March 5-8 Thursday-Sunday NWAC Sweet 16 & Elite 8 - Location TBA TBA
March 14-15 Saturday-Sunday NWAC Final Four @ Everett  TBA