2019 volleyball teamTrailblazer Volleyball

The Blazer Volleyball Team would like to dedicate our 2019 season to the family of Robin Schmidt for their continuing generosity, support, and faith in Centralia College Volleyball.

 

Volleyball Staff

Head Coach: Susan Gordon
Assistant Coaches: Haley Elliott and Daniel Kelly
Athletic Director: Bob Peters

2019 Roster

Number Name Year Height Position High School Hometown
1 Kinsie Miller F 5'10 S/RS Asotin Clarkston
2 Grace Hodel F 5'7 Def Willapa Valley Raymond
3 Brianna Youngstrom F 5'8 S Emmett Emmett, Idaho
4 Madelynn Skinner F 5'9 RS/S Lewiston Lewiston, Idaho
5 Macey Martin S 5'4 L Naches Valley Naches
7 Skylah Kunihisa S 5'8 OH Leilehua Wahiawa, Hawaii
8 Lindsay Ridgway F 5'9 OH River Ridge Olympia
9 Olivia Mitten F 6'1 OH/M Onalaska Onalaska
10 Evy Elting S 5'10 M Toutle Lake Castle Rock
11 Rachel Wilkerson S 5'10 OH/M Centralia Centralia
12 Emma Gilliland F 5'10 M Eagle River Eagle River, Alaska
15 Jill Vickers F 5'6 S East Valley Yakima
16 Kelli Born F 5'9 OH/RS Northwest Christian Tumwater

 

2019 Schedule

Home Games = ALL CAPS
League Games = Bold

Date Day Opponent Time
Aug. 24-25  Saturday-Sunday NWAC Showcase @ Eugene  TBD 
Aug. 27  Tuesday Skagitt @ Everett  6:30 p.m. 
Aug. 27  Tuesday Everett  8:30 p.m. 
Aug. 28  Wednesday Shoreline  6:30 p.m. 
Aug. 28  Wednesday Whatcom @ Shoreline  8:30 p.m. 
Aug. 30  Friday  Skagit @ Olympic  12:30 p.m. 
Aug. 30 Friday Olympic 5:30 p.m.
Sept. 3 Tuesday MT. HOOD 3:30 p.m.
Sept. 3 Tuesday BELLEVUE vs. CLACKAMAS 3:30 p.m.
Sept. 3 Tuesday CLACKAMAS 5:30 p.m.
Sept. 3 Tuesday BELLEVUE vs. MT. HOOD 5:30 p.m.
Sept. 5 Thursday LINN BENTON 4 p.m.
Sept. 6-7 Friday-Saturday Bellevue Tourney TBD
Sept. 11 Wednesday EDMONDS 7 p.m.
Sept. 14-15 Saturday-Sunday CROSSOVER @ Centralia High School TBD
Sept. 25 Wednesday Highline 7 p.m.
Sept. 27 Friday TACOMA 7 p.m.
Oct. 2 Wednesday South Puget Sound 7 p.m.
Oct. 4 Friday PIERCE 7 p.m.
Oct. 11 Friday Lower Columbia 7 p.m.
Oct. 16 Wednesday GREEN RIVER - Volley for the Cure Game 7 p.m.
Oct. 23 Wednesday HIGHLINE 7 p.m.
Oct. 25 Friday Tacoma 7 p.m.
Oct. 30 Wednesday SOUTH PUGET SOUND 7 p.m.
Nov. 1 Friday Pierce 7 p.m.
Nov. 8 Friday LOWER COLUMBIA 7 p.m.
Nov. 13 Wednesday Green River 7 p.m.
Nov. 21-24 Thursday-Sunday NWAC Championships @ Tacoma TBD
Nov. 24 Sunday NWAC Sophomore All-Stars @ Tacoma TBD