Trailblazer Men's Basketball

Western Division Champions - 1981 and 1983

NWAC Championships - 2013 (7th place), 2006 (5th place), 1999 & 2000 (7th place), 1994 (3rd place), 1983 (2nd place), 1981 & 1982 (4th place), 1978 (3rd place), 1988 (5th place)

209-20 Men's Basketball Team

Back row L-R: Asst Coach Dionte’ Dixon, James Harding, Michael Adams, Kobe Matsen, Head Coach Jason Moir, Tyler Ashmore, Jaylin Headen, Assoc. Coach Jonathan McMillan, Team Manager Freddy Rosales.
Front row L-R: Michael Ajoge, Tyler Meadows, Taylor Peppinger, Jaylin Walker, Jerry Boston Jr., Elijah Hoover, Estefano Arceo-Hansen

 

Men's Basketball Staff

Head Coach: Jason Moir
Assistant Coach: Jonathan McMillan and Dionte' Dixon
Strength Coach: Clarence Gundersen
Trainer: Andrew Martin
Athletic Director: Bob Peters

2019-20 Roster

Number Name Position Height Year Hometown
0 L'Marcus Walker PG 6' F
Lake Charles, LA
2 Jaylin Walker G 5'10 S
Lake Charles, LA
3 Jerry Boston, Jr. G 6'4 F Bothell, WA
4 Tyler Meadows G 6'2 S
Buckley, WA
5 Taylor Peppinger G 6'1 S
Murray, UT
20 Michael Ajoge W 6'3 F
Centralia, WA
22 Elijah Hoover G 6'3 S
Vancouver, WA
24 Michael Adams F 6'6 F
Toutle Lake, WA
32 Kobe Matsen F 6'6 F
Rupert, ID
33 Estefano Arceo-Hansen W 6'1 F
Toledo, WA
34 Tyler Ashmore F 6'4 S
Centralia, WA

 

2019-20 Schedule

HOME GAMES = ALL CAPS
League Games = Bold

Date Day Opponent Time
Nov. 16 Saturday Edmonds 4 p.m.
Nov. 17 Sunday Everett 4 p.m.
Nov. 23 Saturday SPOKANE 2 p.m.
Nov. 29-Dec. 1 Friday-Sunday Red Devil Classic TBA
Dec. 14 Saturday SOUTHWEST OREGON 2 p.m.
Dec. 17-19 Tuesday-Thursday CROSSOVER TOURNEY @ CENTRALIA TBD
Dec. 28-30 Saturday-Monday Clackamas Holiday Tourney TBD
Jan. 2 Thursday OLYMPIC 6 p.m.
Jan. 4 Saturday BELLEVUE 4 p.m.
Jan. 8 Wednesday Lower Columbia 8 p.m.
Jan. 11 Saturday Pierce 7 p.m.
Jan. 15 Wednesday TACOMA 8 p.m.
Jan. 18 Saturday HIGHLINE 7 p.m.
Jan. 22 Wednesday Grays Harbor 8 p.m.
Jan. 25 Saturday GREEN RIVER - COACHES VS. CANCER 7 p.m.
Jan. 29 Wednesday South Puget Sound 8 p.m.
Feb. 5 Wednesday LOWER COLUMBIA 8 p.m.
Feb. 8 Saturday PIERCE - HALL OF FAME GAME 7 p.m.
Feb. 12 Wednesday Tacoma 8 p.m.
Feb. 15 Saturday Highline 2 p.m.
Feb. 19 Wednesday GRAYS HARBOR 8 p.m.
Feb. 22 Saturday Green River 4 p.m.
Feb. 26 Wednesday SOUTH PUGET SOUND 8 p.m.
March 7-8 Saturday-Sunday NWAC Sweet 16 & Elite 8 - Location TBA TBA
March 14-15 Saturday-Sunday NWAC Final 4 @ Everett TBA